Mediametka mukana KULPS-ohjelmassa tarjoamassa AV-alan ammattilaisten tekijävierailuja

Mediametka tarjosi talvella 2024 ja keväällä 2025 av-alan ammattilaisten tekijävierailuja Espoon yläkouluille osana Espoon kaupungin KULPS-kulttuuripolkua, jonka tavoitteena on edistää oppilaiden välistä yhdenvertaisuutta ja kehittää kulttuurin käyttöä opetuksen välineenä. KULPS-kulttuuripolku edistää peruskoululaisten kulttuurikasvatusta tarjoamalla kouluille maksuttomia kulttuurikokemuksia keskellä koulupäivää ja osana opetusta. 

Mediametkan järjestämät kouluvierailut toteutettiin 16 espoolaisessa yläkoulussa viiden av-alan ammattilaisen vetämänä. Mukana olivat Maria Björklund, Mika Koskinen, Tuomas Toivainen, Tony Pohjolainen ja Kaisa Rastimo. Mediametkan KULPS-tekijävierailut ovat tavoittaneet yhteensä 848 oppilasta vuosina 2024-2025.

Elokuvaohjaaja Kaisa Rastimo kävi syksyllä ja keväällä yhteensä kolmella tekijävierailulla. Hän kävi Kalajärven, Nöykkiön ja Juvanpuiston kouluissa. Kalajärven ja Nöykkiön kouluissa hän kertoi oppilaille Myrsky-nimisen elokuvan tekemisestä ja oppilaat saivat nähdä myös katkelmia elokuvasta sekä harjoitella improvisaatiota elokuvakohtauksissa. Juvanpuiston koulussa Rastimo näytti oppilaille katkelmia ohjaamastaan Nasrin’s voice -dokumenttielokuvasta ja kertoi elokuvan tekemisen vaiheista. Hän myös kertoi dokumentin teemana olleista maahanmuuttajataustaisten naisten ja -lasten kokemista ihmis- ja lastenoikeusrikoksista, joita maahanmuuttajataustaiset miehet tekevät kulttuurisen kunniaväkivallan kautta. Aihe nostatti keskustelua oppilaiden kesken ja ryhmän opettaja kiitteli Kaisa Rastimoa aiheen käsittelystä. 

Kuva: Tiia Hemminki
Kaisa Rastimo kertomassa elokuvastaan Nasrin’s Voice Juvanpuiston koulussa. Kuva: Tiia Hemminki

Animaatio-ohjaaja, sarjakuvantekijä, katutaiteilija ja kuvittaja Maria Björklund vieraili sekä Pohjois-Tapiolan, Saarnilaakson, Karhusuon sekä Vanttilan kouluilla. Björklund kertoi vierailullaan animaation tekemisestä ja sen taloudellisesta tuottamisesta sekä taiteellisen toiminnan rahoitusmahdollisuuksista. Myös katutaidetta käsiteltiin oppilaiden kanssa!

Kuva: c) Petri Joula
Maria Björklund ja hänen tekemänsä katutaideteos. Kuva: Petri Joula

Tiistilän ja Ruusutorpan kouluille sekä Espoo International Schooliin vierailulle saatiin animaatio-ohjaaja, tuottaja ja animaatiotaiteilija Mika Koskinen. Koskisen vierailussa painotettiin animaation tuotannollista ja taiteellista puolta. Hän kertoi, mitkä organisaatiot Suomessa työllistävät animaation tekijöitä. Koskinen myös esitteli oppilaille Suomen mittakaavassa suurten animaatiotuotantojen tuotantoketjua. 

Sekä Koskinen että Björklund toivat esille missä Suomessa voi opiskella animaatiota ja miten näihin opintoihin on mahdollista hakeutua.

Kuva: Jenni Koski
Mika Koskinen kertoi animaation tekemisestä Ruusutorpan koulussa. Kuva: Jenni Koski

Hurjan suosion saavuttaneen ”Hullu – hullumpi – yläaste” -sarjan luoja Tuomas Toivainen kertoi vierailuillaan omasta tiestään animaation pariin sekä millaisia eri työrooleja animaatiotuotannossa on ja millainen animaatio on alana Suomessa. Kaikkein suosituimmaksi tekijävieraaksi noussut Tuomas Toivainen vieraili Leppävaaran, Eestinkallion, Saunalahden, Martinkallion ja Karakallion kouluissa. Häneltä pyydettiin useassa koulussa myös nimmareita ja otettiin yhteiskuvia. 

Kuva: Tiia Hemminki
Martinkallion koulun oppilaat seuraavat Tuomas Toivaisen esitystä. Kuva: Tiia Hemminki

Mediatuotannon asiantuntija, toimittaja ja tuottaja Tony Pohjolainen veti vierailun kansainväliselle Erasmus+-ryhmälle ja kertoi englanniksi oppilaille ja heidän opettajilleen disinformaatiosta, tekoälystä, faktantarkistuksesta sekä sovelluksista, joita voidaan hyödyntää, kun halutaan selvittää miten uutisiin voi luottaa ja mikä tieto on vertaisarvioitua. Pohjolainen vieraili ruotsinkielisessä peruskoulussa Lagstads skolanissa huhtikuussa 2025.

Kuva: Jenni Koski
Tony Pohjalainen Lagstads skolanissa. Kuva: Jenni Koski

Vierailujen aikana saadun palautteen perusteella sekä oppilaat että opettajat olivat hyvin tyytyväisiä Mediametkan järjestämiin tekijävierailuihin. Oppilaat esittivät paljon kysymyksiä animaation ja elokuvantekemiseen liittyen, ja tekijävieraat keskustelivat mielellään heidän kanssaan audiovisuaalisesta mediakulttuurista. Mediametkan tarjonnasta animaatio oli selkeästi kouluja eniten kiinnostanut aihe kaudella 2025. Kouluista välittyi myös kiinnostus pelialan ammattilaisen tekijävierailua kohtaan, ja tällaisia vierailuja KULPS-tarjontaan voisi tulevaisuudessa lisätä.